Jakie są zalety mieszkań z rynku pierwotnego?
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Przy wyborze odpowiedniego lokum pod uwagę brane są różnorodne czynniki, takie jak m.in. wielkość mieszkania, jego lokalizacja, cena oraz liczba poprzednich właścicieli. Z tą ostatnią kategorią wiąże się inwestycja na rynku wtórnym lub pierwotnym. Nieruchomości dostępne na rynku wtórnym należą do starszego budownictwa i pochodzą z tak zwanej „drugiej ręki”. Rynek pierwotny z kolei to oferta nowych mieszkań sprzedawanych bezpośrednio od dewelopera. Warto dowiedzieć się, która opcja kupna nieruchomości przynosi więcej korzyści.
Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie z rynku pierwotnego?
Kupno nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera daje zdecydowanie więcej możliwości. Pierwszą istotną kwestią jest standard budynków. Mianowicie lepsze jakościowo materiały i nowoczesne technologie wykorzystywane w realizowaniu inwestycji zapewniają mieszkaniom większą funkcjonalność. Nieruchomości mają praktyczne układy, tak, by każdy element przestrzeni można było odpowiednio zagospodarować. Dodatkowo zazwyczaj w ofercie dostępne są atrakcyjne ceny miejsc parkingowych w garażach podziemnych. Nadto, osiedla mieszkaniowe są zamknięte i monitorowane.
Nowe mieszkania cieszą się też lepszą akustyką i są dużo bardziej energooszczędne. Utrzymanie lokalu generuje niższe koszty, zwłaszcza ze względu na wykorzystanie przy budowaniu nieruchomości lepszych materiałów, które utrzymują ciepło i zużywają znacznie mniej prądu. Ważne jest również to, że wszelkie instalacje są nowe i nie wymagają remontów, co w przeciwieństwie do zakupu mieszkań na rynku wtórnym pozwala na spore oszczędności. Ponadto, dużym plusem jest świadomość tego, że będzie się pierwszym właścicielem, dotąd przez nikogo niezamieszkałej nieruchomości.
Kolejną ważną kwestią są możliwości aranżacyjne. Rynek wtórny często ogranicza szansę na to, by móc samodzielnie urządzić mieszkanie zgodnie z własnymi preferencjami. Nieruchomości z „drugiej ręki” sprzedawane są już jako te gotowe do zamieszania. I choć bardzo często wymagają one generalnych remontów, stary układ pomieszczeń rzadko pozwala na realizację wymarzonych planów. Kupując mieszkanie od dewelopera z kolei, zawsze można je dobrowolnie zaaranżować. Nowa nieruchomość wolna jest od usterek, a jej nowoczesny projekt pozwala na różne wnętrzarskie modyfikacje.
Jaka jest cena mieszkań deweloperskich?
Zdarza się, że mieszkania z rynku pierwotnego można kupić w niższej cenie niż te oferowane na rynku wtórnym. Wynika to przede wszystkim z tego, że deweloperzy nie wliczają w ceny nieruchomości kosztów wykończeniowych. W przeciwieństwie do apartamentów „z drugiej ręki”, mieszkania deweloperskie nie są w pełni umeblowane i wyposażone. Rynek wtórny natomiast uwzględnia wszystkie koszty poniesione na rzecz wyremontowania przestrzeni mieszkalnej. Za niższą ceną często przemawia też m.in. lokalizacja. Nowe osiedla budowane są z dala od centrum miasta, mając nierzadko gorsze połączenie komunikacyjne. Niemniej jednak dla wielu osób takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze niż mieszkanie w małej odległości od najczęściej uczęszczanych miejsc w mieście. Co więcej, zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma większą wartość rynkową, co może się okazać najbardziej opłacalne w momencie, kiedy zapadnie decyzja o jego sprzedaży w przyszłości.